Iowa Western Reivers

Player Honors

2016
NJCAA 2nd Team All-American
Isaac Riesselman - Heptathlon
Sylvester Barus - 5k
NJCAA All-American Honorable Mention
Sylvester Barus - 10k.
Marcus Davis - 600m.
Jasmin Allen - 4x400m.
Donavan Ayers - 4x400m.
Gabriel Blackman - 4x400m.
Marcus Davis - 4x400m.
Joshua Willingham - 4x400m.
NJCAA Honorable Mention All-American
Taffoya Shirley - 4x400m.
Sylvester Barus - 5k
Sylvester Barus - 3k
Shanieke Watson - 1000m.
Kianje Pollard - 4x400m.
NJCAA National Champion
Shanieke Watson - 3000m. Steeplechase
Lens McKeown
USATFCCCA Indoor All-American
Kianje Pollard - 4x400m.
Lens McKeown - Heptathlon
Lens McKeown - Pole Vault
Marcus Davis - 600m.
Monique Apuakehau - Pole Vault
Treshanna Taylor- 4x400m Relay
Patria Vaimaona- Weight Throw
Omar Lewis- Shot Put
Sylvester Barus- 3000m
Shanieke Watson- 1000m
Sylvester Barus- Mile
Sylvester Barus- 5000m
Alex Bartholomew - Weight Throw
Kelsey Hurley - High Jump
Donavan Ayers - 60m. Hurdles
Herick Walters - 1000m.
Issac Riesselman - Heptathlon
Jacob Barents - Weight Throw
Jasmin Allen - 400m.
Jasmin Allen - 4x400m.
KellyAnn James - Pentathlon
Taffoya Shirley- 600m
Taffoya Shirley- 4x400m Relay
USTFCCCA Outdoor All-American
Taffoya Shirley- 400m
Sylvester Barus- 10,000m
Sylvester Barus- 5,000m
Stevens Dorcelus- Long Jump
Shanieke Watson- 3000m Steeplechase
Patria Vaimaona- Hammer Throw
Patria Vaimaona- Discus
Marcus Davis- 4x400m Relay
Kyle Farrell- 4x100m Relay
Kianje Pollard- 4x400m Relay
Kellyann James- Heptathlon
Kahoa Mikaele- Discus
Joshua Willingham- 4x400m Relay
Joshua Willingham- 4x100m Relay
Joshua Willingham- 400m
Jasmin Allen- 4x400m Relay
Jacob Barents- Hammer Throw
Jacob Barents- Discus
Issac Riesselman- Decathlon
Donavan Ayers- 4x400m Relay
Cory Mensah- 4x100m Relay
Connor Young- Decathlon
Gabriel Blackman- 4x100m Relay
Gabriel Blackman- 4x400m Relay
Issac Riesselman- Javelin
Treshanna Taylor- 4x400m Relay
Taffoya Shirley- 4x400m Relay
2015
NJCAA 2nd. Team All-American Indoor
Yanique Bennett - 600m
Sylvester Barus - DMR
Alex Holley - DMR
Strymar Livingston - DMR
Justin Thorstad - DMR
NJCAA 2nd. Team All-American Outdoor
Chris Wright- 4x400m.
Joshua Willingham - 4x400m.
Dylan Poirier - Decathlon
Jamaree Murray - 4x400m.
Strymar Livingston - 4x400m.
Annette Gaskins - Long Jump
NJCAA Academic All-American
Sierra Hughes
NJCAA All-American 2nd Place
Dylan Poirier - Pole Vault
NJCAA Honorable Mention All-American Outdoor
Sherene Whyte - 4x800m.
Taffoya Shirley - 4x800m.
Sierra Hughes - 4x800m.
Trishauna Reid - 4x800m.
NJCAA National Champion
Lens McKeown
NJCAA National Champion Indoor
Andreas Trajkovski-Soerensen - Long Jump
Ihab El Hajri - Triple Jump
NJCAA National Champion Outdoor
Yanique Bennett - 400m. Hurdles
Strymar Livingston - 800m.
Andreas Trajkovski-Soeresen - Long Jump
Region XI Champion
Travion Clark - 200m
Sylvester Barus - 5000m
Andreas Trajkovski- Sorensen
Lens McKeown - Pole Valut
Joshua Willingham - 4x400m
Breshawn Hawthorne - 4x400m
Travion Clark - 4x400m
Strymar Livingston - 4x400m
Ihab El Hajri - Triple Jump
Strymar Livingston - 600m
Strymar Livingston - 800m
Jasmin Allen - 400m
Yanique Bennett - 600m
Yanique Bennett - 4x400m
Khadesha James - 4x400m
Kianje Pollard - 4x400m
Taffoya Shirley - 4x400m
Sylvester Barus - 3000m
Region XI Outdoor Champion
Ihab El Hajri - Triple Jump
Strymar Livingston - 800m
Strymat Livingston - 4x400m
Joshua Willingham - 4x400m
Alex Holley - 4x400m
Jamaree Murray - 4x400m
Andreas Trajkovski-Soerensen - Long Jump
Dylan Poirier - Pole Vault
Yanique Bennett - 400m Hurdles
Yanique Bennett - 4x400m
Kahoa Mikaele - Discus
Jasmin Allen - 4x400m
Taffoya Shirley - 4x400m
Khadesha James - 4x400m
Issac Riesselman - Javelin
USATFCCCA Indoor All-American
Strymar Livingston - 4x400m.
Strymar Livingston - 600m.
Strymar Livingston - DMR
Sylvester Barus - DMR
Taffoya Shirley - 4x800m.
Taffoya Shirley - 4x400m.
Travion Clark - 4x400m.
Trishauna Reid - 4x800m.
Yanique Bennett - 4x400m.
Andreas Trajkovski-Soeresen - Long Jump
Allanah McCorkle - Long Jump
Ihab El Hajri - Triple Jump
Annette Gaskins - Long Jump
Jamaree Murray - 4x400m.
Jasmin Allen - 4x400m.
Alex Holley - DMR
Yanique Bennett - 600m.
Lens McKeown - Heptathlon
Kianje Pollard - 4x400m.
Lens McKeown - Pole Vault
Sharnique Leonce - 60m. Hurdles
Sharnique Leonce - Pentathlon
Shanrique Leonce - High Jump
Sierra Hughes - 4x800m.
Sherene Whyte - 4x800m.
Justin Thorstad - DMR
Joshua Willingham - 4x400m.
USTFCCCA Outdoor All-American
Taffoya Shirley - 4x800m
Trishauna Reid - 4x800m
Yanique Bennett - 400m Hurdles
Yanique Bennett - 4x400m
Dylan Poirier - Decathlon
Curtis Ray - Long Jump
Dylan Poirier - Pole Vault
Ihab El Hajri - Triple Jump
Issac Riesselman - Javelin
Jamaree Murray - 4x400m
Jasmin Allen - 4x400m
Joshua Willingham - 4x400m
Kahoa Mikaele - Discus
Annette Gaskins - Long Jump
Allanah McCorkle - 4x100m
Brittney Anderson - 4x100m
Chris Wright - 4x400m
Khadesha James - 4x100m
Kianje Pollard - 4x100m
Kianje Pollard - 4x400m
Sherene Whyte - 4x800m
Sierra Hughes - 4x800m
Strymar Livingston - 800m
Strymar Livingston - 4x400m
Sylvester Barus - 10,000m
Taffoya Shirley - 4x400m
2014
NJCAA 2nd. Team All-American Indoor
Lathone Collie - Minns - Triple Jump
William Williams - Long Jump
NJCAA 2nd. Team All-American Outdoor
Lathone Collie-Minns - Triple Jump
William Williams - Long Jump
NJCAA All-American 2nd Team
Yanique Bennett - 400m. Hurdles
NJCAA Honorable Mention All-American
4x800 Relay (Hosey, Cleveland, Thorstad, Livingston)
4x100 R. (Godi, Clark, McBride,Lionel)
Latario Collie-Minns - Long Jump
NJCAA National Champion Indoor
Latario Collie-Minns - Triple Jump
NJCAA National Champion Outdoor
Latario Collie-Minns - Triple Jump
2013
Rodrigo Rocha
Indoor NJCAA
4x400m. Relay - 8th. Godi Gemechu, Anthony Powell, Rodrigo Rocha, Denzel Washington
4x800m. - 8th. Nick Fly, Andre Hosey, Cody Taylor, Cade Cleaveland
Jon Walsh - Pole Vault 6th., Place
Jon Walsh - Heptathlon 7th., Place
Indoor Region XI Champion
Rachel Lees -High Jump
4x400m. Relay - Tyesa Carey-Walker, Petrene Plummer, Cierra Jones, Shayla Luckett
Jon Walsh -Pole Vault
Latario Collie-Minns -Long Jump
Latario Collie-Minns -Triple Jump
Keiarey Nathan -55m Hurdles
Corneil Lionel -55m
Andre Hosey -600m
Rodrigo Rocha -200m
Keiarey Nathan -Pentathlon
Jon Walsh -Heptathlon
Kamara Avant -Long Jump
Jordan Bright -Triple Jump
Shayla Luckett -400m
Petrene Plummer -800m
NJCAA
4x400 Relay, 7th. Place - Godi Gemechu, Denzel Washington, Anthony Powell, Rodrigo Rocha
4x100m. - 4th. Sherod Self, Corneil Lionel, Gemechu Godi, Rodrigo Rocha
Lathone Collie-Minns - Triple Jump 5th., Place
Jon Walsh - Decathlon 6th., Place
Andre Hosey - 800m. 8th., Place
NJCAA Academic All-American
Kelly Murray
NJCAA All-American 1st Team
Petrene Plummer- 800m dash
NJCAA All-American 2nd Team
Tatiana Silva- Heptathlon
Shayla Luckett - 400m
NJCAA All-American 3rd Team
Petrene Plummer -800m
4x100m Relay, Tyesa Caery-Walker, Shayla Luckett, Cierra Jones, SidReshia Floyd
4x400 Relay Tyesa Carey-Walker, Petrene Plummer, Cierra Jones, Shayla Luckett)
Jon Walsh - Pole Vault
NJCAA National Champion
Latario Collie-Minns - Triple Jump Outdoor
Region XI Champion
Rodrigo Rocha -200m
Patrick Giesting -Javalin
Jon Walsh -Decathlon
Latario Collie-Minns -Long Jump
Lathon Collie-Minns -Triple Jump
4x100m Relay, Rodrigo Rocha, Sherod Selph, Corneil Lionel, Godi Gemechu
Rodrigo Rocha -100m
4x100m Relay, Shayla Luckett, Tyesa Carey-Walker, Cierra Jones, SidReshia Floyd
Tatiana Silva -Heptathlon
SidReshia Floyd -100m
Shayla Luckett -200m
Petrene Plummer -800m
Victoria Kirk -Javalin
Catrina Harris -High Jump
Catrina Harris -Triple Jump
2012
Indoor NJCAA
Shayla Luckett - 400m., 5th. Place
Rolyce Boston - Long Jump, 5th. Place
Catrina Harris - High Jump, 8th. Place
Nick Teetzel - 1000m., 5th. Place
Rachel Lees - High Jump, 5th. Place
Lacey Wright - 600m., 6th. Place
Indoor Region XI Champion
Reisa Saddoris - Pole Vault
Jordan Bright - Long Jump
Nick Teetzel - 1000m.
Rolyce Boston - Long Jump
Marc Clerveaux - Triple Jump
Nathan Frakes - Weight Throw
Shayla Luckett - 400m.
4x400 Relay, Catrina Harris, Shayla Luckett, Jazzmin Williams, Natalie Olberding
Rachel Lees - High Jump
NJCAA
Reisa Saddoris - Pole Vault, 5th., Place
Catrina Harris - High Jump, 5th., Place
Tatiana Silva - Heptathlon, 5th., Place
4x400 Relay - 5th. Place, Denzel Washington, Terrence, Johnson, Cherby Lequerre, Jordan Landburg
Cary Jones - Discus, 5th. Place
Lacey Wright - 800m., 7th. Place
Natalie Olberding - 400m. Hurdles, 5th Place
4x400 Relay - 5th., Jazzmin Williams, Lacey Wright, Natalie Olberding, Shayla Luckett
NJCAA Academic All-American
Molly Lebeda
Blake Hunter
Samantha Winter
Lacey Wright
NJCAA All-American 3rd Team
Marc Clerveaux - Triple Jump, 3rd. Place
NJCAA National Champion
Rodrigo Rocha - 200m. Dash Indoor
Region XI Outdoor Champion
Rachel Lees - High Jump
William Dole - Triple Jump
4x100 Relay, Ronnie Ratliff, Alonzo Markham, Jordan Landburg, Rodrigo Rocha
Nick Teetzel - 3000m. Steeple
Jordan Landburg - 400m.
Rodrigo Rocha - 200m.
4x400m. Relay, Denzel Washington, Terrence Johnson, Anthony Powell, Jordan Landburg
Reisa Saddoris - Pole Vault
Kelly Murray - 10,000m.
Tatiana Silva - Heptathlon
2011
Indoor NJCAA
DMR - 8th. Place, Jenny Wichert, Edna Johnson, Lacey Wright, Zenah Chepkwony
Nicolia Edwards - 600m. 7th., Place
4x400 Relay - 7th. Place, Banjo Jaiyosimi, Terrence Johnson, Jordan Landburg, Jamel Wood,
Jamel Wood - 400m. 4th., Place
Banjo Jaiyesimi - 800m. 5th., Place
Shennae Steele - 55m. 7th., Place
Shennae Steele - 200m. 5th., Place
Nicolia Edwards - 600m. 7th., Place
Kashef Daniel - High Jump 5th., Place
Isaiah Samoei - 3000m., 4th. Place
Kyle Blue - 3000m., 7th., Place
Brian Clark-Winn - Heptathlon, 7th., Place
Isaiah Samoei - Mile, 5th., Place
Indoor Region XI Champion
Ciaran Donnelly - Weight
Jake Kunkle - Pole Vault
4x800m. Relay, Troy Jones, Nick Teetzel, Banjo Jaiyesimi, Jamie Meek
Isaiah Samoei - 5k
Kashef Daniel - Long Jump
Isaiah Samoei - Mile
4x400m Relay, Jordan Landburg, Banjo Jaiyesimi, Terrence Johnson, Jamel Wood
Banjo Jaiyesimi - 800m.
Jamel Wood - 200m.
Jamel Wood - 400m.
Troy Jones - 600m.
Denise Dawson - 60m HH
Denise Dawson/Janesha McGhee - High Jump
Alexandria Gutzmer - Pole Vault
Denise Dawson - Long Jump
Chelsie Colpitts - Shot
Kaylee Fly - Mile
NJCAA
Shennae Steele - 100m. 8th., Place
Shennae Steele - 200m. 7th., Place
Isaiah Samoei - 5k 5th., Place
Montez Blaire - Highh Jump 5th., Place
Jasper Hunt - Discus 6th., Place
Ciaran Donnelly - Hammer 8th., Place
Terry Anderson - Decathlon 5th., Place
NJCAA Academic All-American
Stephanie Hamilton
Dominique Samuel
Justin Hazard
NJCAA All-American 2nd Team
Isaiah Samoei - 5k
Isaiah Samoei - 10k
NJCAA Honorable Mention All-American
Terry Anderson - Heptathlon
Ciaran Donnelly - Weight
Region XI Outdoor Champion
Ciaran Donnelly - Weight
Chelsie Colpitts - Hammer
Chelsie Colpitts - Discus
Montez Blair - Triple Jump
Kashef Daniel - Long Jump
Alexandria Gutzmer - Pole Vault
Janesha McGhee - High Jump
4x100m. Relay - Nicolia Edwards, Janeshia McGhee, Edna Johnson, Shennae Steele
Dylan Crafton - 200m.
Denise Dawson - 100m. HH
2010
Indoor Region XI Champion
4x800 R. - Banjo Jaiyesimi, Garland Bennett, Jahmal Waldon, Nathan Carr
Shemon Tyson - Triple Jump
4x400m. Relay - Nathan Carr, Mandela Bhaket, Banjo Jaiyesimi, Jamel Wood
DMR - Paris Scott, Gladys Downing, Nicolia Edwards, Kaylee Fly
DMR - Nathan Carr, Jahmal Waldon, Banjo Jaiyesimi, Isaiah Samoei
Jamel Wood - 400m.
Nathan Carr - 800m.
Shennae Steele - 200m.
Isaiah Samoei - 3000m.
Jessica Steinkamp - Pentathlon
Isaiah Samoei - 5000m.
Jamel Bradford - Long Jump
4x400m. R - Jaiymie Willis, Paris Scott, Nicolia Edwards, Shennae Steele
NJCAA
Banjo Jaiyesimi - 600m. 6th.
NJCAA All-American 2nd Team
Isaiah Samoei - 5000m.
Jamel Wood - 400m.
4x800 R. Garland Bennett, Banjo Jaiyesimi, Jamel Wood, Nathan Carr
Isaiah Samoei - 10,000m.
NJCAA All-American 3rd Team
Shemon Tyson - Triple Jump
Nathan Carr - 800m.
Isaiah Samoei - 3000.m
Region XI Champion
Jamel Wood - 400m.
Nathan Carr - 800m.
Isaiah Samoei - 10,000m.
Nick Reynolds - 3000m. Steeple
4x400m. Relay - Nathan Carr, Banjo Jaiyesimi, Mandela Bhaket, Jamel Wood
Jamel Bradford - Long Jump
Isaiah Samoei - 5000m.
Shemon Tyson - Triple Jump
Jason Belt - Hammer
Stephanie Hamilton - Shot
Jessica Steinkamp - Heptathlon
Women's NJCAA 4th Place
Isaiah Samoei - 5000m.
2009
Indoor NJCAA
Jarrell Hancock- 200m, 7th Place
4x800m Relay - 5th Nathan Carr, Ben McKinley, Andrew Sanders, Jahmal Waldon
Mauro Parnell- Triple Jump, 5th place
Indoor Region XI Champion
Jerrell Hancock- 200m
Nathan Carr- 1000m
Jahmal Waldon- 600m
Jerrell Hancock- 60m
Mauro Parnell- Triple Jump
4x400m. Relay - Samantha Kruse, Kelli Harper, Madison Hardy, Kara Kersten
NJCAA
Jason Belt- Discus, 8th Place
4x800m - 7th. Nathan Carr, Andrew Sanders, Darryle Thomas, Ben McKinley
Mauro Parnell- Triple Jump, 4th place
Shemon Tyson- Triple Jump, 8th Place
Region XI Champion
Mauro Parnell- Triple Jump
Nathan Carr- 800m
Nathan Carr- 1500m
Women's Indoor NJCAA
Jadiah Riley- Shot Put, 8th Place
Kara Kersten- Pentathalon, 8th. Place
Women's Indoor Region XI Champion
Jadiah Riley- Shot Put
Katy McGlone- Pole Vault
Jadiah Riley- Weight
Women's NJCAA
Jadiah Riley- Shot Put, 8th Place
Kara Kersten- Heptathlon, 5th Place
Chelsie Dailey- Heptathlon, 8th
Women's Region XI Champion
Shot Put - Jadiah Riley
Pole Vault - Katy McGlone
4x100m Danielle Olive, Samantha Kruse, Kara Kersten, Chelsea Dailey
Kara Kersten- Javelin
2008
Indoor NJCAA
David Barmasai- 5000m, 7th Place
DMR - 7th. Quentin Crawford, Alfred Kite, Collin Randolph, Andrew Sanders
Alfred Kite- 3000m, 7th Place
David Barmasai- 3000m, 8th Place
Indoor Region XI Champion
LeVance Williams- Long Jump
Matthew Nicholas- Triple Jump
Alfred Kite- 1600m
Mosic Green-Price - 400m
NJCAA
David Barmasai- 5000m, 5th Place
4x400m. - 7th. Alfred Kite, Diego Lucar, Andrew Sanders,Thomas Norton
NJCAA National Champion
David Barmasai- 3000m Steeple
Region XI Champion
4x100m - Stephen Murry, LeVance Williams, Mosic Green-Price, Wesley William
4x800m. - Alfred Kite, DavidTownsel, Thomas Norton, Andrew Sanders
David Barmasai- 5000m
LeVance Williams- Long Jump
David Trubnikov - Decathlon
John Allred- Shot Put
Wesley Williams- 100m
David Barmasai - 3000m. Steeple
LeVance Williams - Triple Jump
Thomas Schumacher - Pole Vault
Mosic Green-Price - 400m. Hurdles
4x400m - Quentin Crawford, Mosic Green-Price, LeVance Williams, Andrew Sanders
Women's Indoor Region XI Champion
Katy McGlone - Pole Vault
Chelsie Dailey - 60m. Hurdles
Women's Region XI Champion
Kera Kersten - Heptathlon
Sarah Mathisen - 400m. Hurdles
4x800m. - Kelly Knight, Bailey, Katherine Lech, Gladys Serem
Kathryn Lech - 3000m. Steeple
Katy McGlone - Pole Vault
Alicia Bender - High Jump
Gladys Serem - 5000m.